Proslov p. ředitelky k žákům (1. 11. 2021)

Vážení a milí žáci.
Už dva školní roky žijeme a pracujeme ve škole v podmínkách, na které nejsme zvyklí ani my, ale ani několik předchozích generací. Práce i vztahy mezi lidmi jsou ovlivněny požadovanými pravidly. I když se snažíme chovat zodpovědně – dodržovat rozestupy, nosit respirátory, umývat si ruce, zdravě se stravovat, pohybovat se na čerstvém vzduchu – stoupá kolem nás počet lidí, kteří se nakazili koronavirem.

Odborníci říkají, že si budeme muset zvyknout na to, že  virus tu s námi v nějaké podobě zůstane. Odborníci říkají, že plně očkovaný člověk, který se nakazí koronavirem, bude mít lehčí průběh nemoci. Nejsem lékař, nejsem epidemiolog, jenom poslouchám rady těch, kteří by měli radit dobře. Vím, že kolují informace o tom, co negativního přináší očkování – neplodnost u mužů, rakovinu, pískání v uších, vypadávání vlasů, demenci. Ve světě byly naočkovány miliony lidí, na příklad 85% Portugalců. Nevím o tom, že by byl tento národ kvůli očkování nějak zdecimován.

Jak jsem už říkala, kolem nás, v rodinách, ve škole počet pozitivně testovaných narůstá a je jen na vás, jakou zvolíte ochranu svého zdraví. Začali jsme třetí školní rok s pandemií a vypadá to, že i tento stejně jako dva předchozí roky bude koronavirem silně poznamenaný. Ať už zvolíte jakoukoliv ochranu proti nemoci, jedno je jisté. Musíme začít tuto realitu přijímat. Nemůžeme do nekonečna říkat, já to nevím, to bylo v distanci. Já to neumím, byl lockdown. Nemůžeme do nekonečna odmítat podněty pro svůj další rozvoj, sedět a čekat, až se korona přežene. Musíme se naučit s virem žít, nepropadat malomyslnosti. Nemůžeme čekat a říkat si, že začnu chodit do kroužku, začnu běhat, začnu se učit anglicky, zapojím se do soutěže, pojedu za kamarádem – až skončí korona. Ne, život je tady a teď a vše, co odložíte, už nedoženete. Jsem moc ráda za nápady, připomínky členů žákovského parlamentu. Prosím, ptejte se svých spolužáků, členů parlamentu, diskutujte společně a pomozte vy všichni vytvářet ve škole příjemné tvůrčí klima. Nezůstávejte sami se svými myšlenkami a nápady a také nezůstávejte sami se svými pochybnosti a obavami ze světa kolem sebe.

Když budete společně v rámci třídy pracovat na společném nápadu, pomůže nám to všem. Společný zájem, společná práce určitě pomůže od stresu, hysterie, které se v kolektivech v současných dnech objevují.
Vy, vaše generace, si nemůže dovolit ztratit další rok. To, co se dozvíte, naučíte ve škole, je základ vašeho dospělého života – a nemám tím na mysli pouhé učení se v rámci předmětů, ale široce pojaté učení. Učení o vztazích v pracovním kolektivu, o pomoci, spolupráci, o sdílení a společně prožitých emocích – radosti a smutku.

Prosím, nevzdávejte v těchto dnech, měsících svůj život, dávejte na sebe pozor, dodržujte opatření, ale také žijte a pracujte.

Vaše Irena Jonová

×